Parmak İzi Sistemleri

İnsanların yaratılışı sırasında tasarlanmış olan sadece kendisine özgü olan ayırt edici özelliklerle donatılmış olup bunlar Dna , Parmakizi, Gözbebeği desenleri (İris) ,El ayası , Damar yapısı ve teknolojini ilerlemesiyle bulunabilecek diğer özelliklerdir. Parmak izi terminalleri diğer ismi ile parmakizi okuyucular , “Biometri “denilen bu özelliklerden faydalanılarak tasarlanmış bir çeşit barkod uygulamasıdır. Diğer Biometric (Biyometrik) uygulamalardan daha kolay kullanımı ve daha az maliyetlerle her sahada kullanılabilir olması ile en yaygın kullanılan sistemlerdir. Artık parmak izi sistemlerinin hayatın her alanında kullanılır hale gelmesin sebeplerinden biriside maliyetlerin son derece aşağıya çekilmiş olması ve insanların güvenliğe eskisinden daha fazla ihtiyaç duyar hale gelmesinden kaynaklanmaktadır. Artık Apartman kapılarından laptop a ev içi küçük kasalardan otomobillere kadar gözümüze çarpan sektördeki gelişmeler eşyalarını kişiselleştirme çabasına dönmektedir. Bu uygulamaların diğer kullanım alanları arasında personel takip sistemlerinden Access yani geçiş kontrol sistemleri de ağırlıklı yer tutar. Diğer sistemlerde bulunan kopyalama riski sebebiyle oluşabilecek güvenlik sistemleri açığı parmak izi sistemleri ile risk büyük bir oranda azalmış olmaktadır. Yetkisi olmayan yerlere geçiş sağlayan kartlarını başkasıyla paylaşan , kaybeden veya art niyetli kişilerce kopyalanabilecek sistemlerden şikayetçi olan kişilerin hızlı bir şekilde biometrik sistemlere yöneldiği ve tercihen maliyeti daha düşük olan parmak izi sistemlerine yöneldiği görülmektedir.
Parmak izi sistemlerinin çalışma mantığı diğer biometrik tanıma sistemleriyle bire bir aynıdır. Parmak izi sisteminin temelinde her insanın farklı ve benzersiz bir yaratılışa sahip olması yatmaktadır. Parmak izi sistemlerinde insana özgü olan benzersiz yapılar vardır. Günümüzde parmak izindeki bu benzersiz yapının varlığı insanlarca pek bilinmez. Her insanın bir parmak izi yapısı vardır, Parmak izi simetrisi olarak bilinen bu hatlar bilgisayar ortamında yapılan eşleştirmeyle parmak izi tanıma işlemi yapılmış olur. Bilgisayar ortamında yapılan bu biometrik eşleştirme sonuçu parmak izi bilgisayar içinde ki veritabanındaki parmak izleri ile karşılaştırılır ve uyumlu parmak izi yapısına sahip personelin kapıdan geçmesine izin verilir.
Parmak izi taklit edilemez. Bu yapısıyla geçiş sistemlerinde kullanılabilmesi için son derece uygun bir yapıya sahiptir.Parmak izi sistemleri günümüzde pek çok alanda yaygınlaşmıştır. Bankalar,Kamu Daireleri , Fabrikalar , Bilişim sektörlerinde ve hatta apartman dairelerinde bile yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
Parmak izi sistemleri bilgisayar ortamı dışında bağımsız olarak ta kullanılabilmektedir.Kişilerin geçiş bilgilerini görmek istemeyen sadece yetkisi olan kişileri geçiş yapabileceği yerlere monte edilebilmektedir.
Bayilerimize temin ettiğimiz parmak sistemleri olan Virdı ve Sebury marka cihazlar pek çok sektörde kullanılmaktadır.Örneğin , Virdı Şişlide bir rezidansa Virdı 4000 RF modeli 4 adet cihazımız çalışmaktadır.Bu sistemler network ortamında haberleşip bilgisayara kişilerin ne zaman geçiş yaptıkları hakkında  veri gönderir.Bu veriler sayesinde bilgisayarda kişiler geçiş bilgileri hakkında raporlar alınabilmektedir.Diğer bir örnek olarak bayimizin İstinye’deki bir ilköğretim okuluna kurmuş olduğu Sebury F1 marka bağımsız parmak izi sistemi olarak çalışmaktadır.
Günümüzde gittikçe artan suç oranı bizleri kartlı geçiş sistemleri yerine Biometric uygulamalara yönlendirmektedir.Daha öncede belirttiğimiz gibi kart vb. sistemlerin taklit edilebileceği veya art niyetle kullanılacağı için bu sistemler en güvenilir ve en çok tercih edilen sistemler haline gelmiştir.
Bu sistemleri Bankalar,Kamu Daireleri , Fabrikalar , Ev ve Oteller dışında bizce kredi bankamatiklerde de kullanılmalıdır.Çünkü, insanlar banka şifrelerini girerken art niyetli insanlar bu şifreleri ve bankamatik kartını bir şekilde ele geçirip işlem yapabilmektedir.Ancak parmak izi sistemi getirildiği takdirde bu tarz olaylar engellenmiş olacaktır.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?