Güven Alarm Sistemleri olarak en merak ettiğiniz soruları ve cevaplarını sizler için derledik…

Alarm sistemleri nasıl çalışır?

Eviniz veya işyerinizde kurulu olan alarm sistemi içerisindeki dedektörler, algıladığı hareketleri panele iletir. Alarm paneli, telefon / gsm / internet hatları üzerinden otomatik olarak AKM Alarm Kontrol Merkezi ile irtibata geçer. Aynı zamanda lokasyonda kurulu sirenleri de harekete geçirir. AKM Alarm Kontrol Merkezi, alarm durumunda ilgili kişi ve birimleri olaya müdahale etmeleri için bilgilendirir.

Elektrik kesilirse alarm sistemim çalışmaya devam eder mi?

Elektrik kesildiğinde, panel içerisindeki akü devreye girer. Panele bağlı uç birim sayısına uygun olarak sistem, minimum 8 saat kesintisiz olarak çalışır. Yani sistem, her koşulda devrede kalır. Elektrik geldiğinde ise sistem aküyü şarj eder.

Alarm sistemi yerine çelik kapı / demir parmaklık vb. yöntemler yeterli değil mi?

Hırsızlık vakalarının önüne geçmek ve evlerin güvenliğini sağlamak için çoğunlukla demir parmaklık veya çelik kapı taktırma yolu tercih edilse de bu yöntemler, genellikle hırsızlara karşı yetersiz kalır. Hırsızlık durumunda bile yeterli ve sağlıklı çözümler sunamayan bu alternatifler, yangın ve deprem durumlarında kaçışı zorlaştırdığı gibi, gaz kaçağı, su baskını, panik ve acil sağlık problemleri gibi konularda tamamen işlevsiz kalırlar.

Gece bekçileri ya da güvenlik görevlileri elbette caydırıcı birer çözümdür ama insan faktörünün yalnız kaldığı durumlarda rutin hareketler ve işletme körlüğü güvenlik zafiyeti oluşturmaktadır.

Evim / işyerim sigortalı ise alarm sistemine ihtiyaç var mıdır?

Hırsızlık vakalarında sadece mal güvenliği değil, can güvenliği de tehlike altındadır. Alarm sistemleri, öncelikle kullanıcıyı korumak için vardır. Sigorta, hırsızlık nedeniyle meydana gelen zararı kısmi olarak karşılasa da kullanıcı için manevi değeri olan eşyaları geri veremez. Öte yandan, sigorta ile alarm sistemi birbirini bütünler, birbirlerinin yerine geçemez. Alarm sistemi, hırsız için caydırıcı özellik taşıdığından aynı zamanda bir önlem işlevi görür.

Alarm sistemim var, AKM Alarm Kontrol Merkezi’ne bağlanmamın artıları nelerdir?

Alarm merkezine bağlı olmayan sistemler, günümüzde profesyonel koruma sağlayan sistemler değildir. Alarm durumunda sinyaller alarm merkezine iletildiğinde, daha önce sizin belirlediğiniz telefon numaraları aranır. Gerekli durumlarda emniyet güçlerine, itfaiye ve ambulansa alarm bilgisi verilir. Alarm merkezine bağlı olmayan sistemler ise sadece lokal olarak çalışır ve çevrenin bu alarma duyarsız kalma olasılığı yüksektir.
Kullanılır durumda olan sisteminiz için 0216 533 79 79 numaralı telefonu arayarak AKM Alarm Kontrol Merkezi’nden destek isteyebilirsiniz.

Alarm sistemi kurdurmak için ilave telefon hattına ihtiyacım var mı?

Mevcut telefon hattınız yeterlidir. AKM Alarm Kontrol Merkezi bağlantısı, telefon veya faks cihazlarınızı kullanmanızı engellemez. Sistem, herhangi bir tehdit algıladığında konuşma yapıyor olsanız bile önceliği alarm sistemine tanır ve konuşmanızı keserek alarm kontrol merkezini arar.

Evdeyken alarm sistemini kullanabilir miyim?

Evdeyken dilerseniz sadece kapı ve pencere dedektörlerini devreye alarak evinizde dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz. Bunun için, isteğinizi keşif sırasında teknik ekibe bildirmeniz yeterli olacaktır.

Hırsız dışarıdaki sirenin kablosunu keserse ne olur?

Bu durumda sistem sabotaj korumalı olduğu için, AKM Alarm Kontrol Merkezi anında sabotajdan haberdar olur. Ayrıca, sirenin içindeki akü devreye girer ve akü bitene kadar siren çalmaya devam eder.

Alarm sisteminin tamamen kablosuz olmasını istiyorum. Mümkün mü?

Kablosuz alarm sistemi kurulumu mümkündür. Ancak sirenler, tuş takımı ve telefon hattı için enerji kablolamasının yapılması zorunludur. Kablosuz sistemler, kablolama imkanı olmayan veya kabloların gizlenmesinin mümkün olmadığı mekanlarda önerilmektedir.

Evimde evcil hayvan var. Sistemi yine de kullanabilir miyim?

Evcil hayvanları algılama özelliğine sahip özel dedektörler sayesinde, sistem sorunsuz olarak kullanılabilir. Bu durumu keşif esnasında teknik ekibe bildirmeniz yeterli olacaktır.

Alarm sistemi devrede iken sistem beni nasıl tanıyacak?

Alarm sistemi kurulumu yapılırken mekanın giriş bölümüne, erişimi kolay bir noktada, sistemi kurmak veya kapamak için keypad olarak adlandırılan tuş takımı yerleştirilmektedir. Mekana giriş yaptığınız anda sistem sizi algılar ve şifrenizi girmeniz için tanınan sürenin sonuna kadar bekler. Bu süre montaj esnasında talepleriniz doğrultusunda teknik ekip tarafından tanımlanır. Hatalı şifre girilmesi veya şifre girilmesine rağmen sistem devre dışı bırakılmadığı takdirde alarm çalmaya başlar ve uyarıyı alan AKM Alarm Kontrol Merkezi sabotaj prosedürlerini işleme koyar.

İşyerimin açılış ve kapanış takibini yapabilir miyim?

Yazılı olarak vereceğiniz talimat ile mekanınızın açılış ve kapanış bilgileri anlık, günlük, haftalık ve aylık raporlar olarak tarafınıza iletilir.

Tatillerde çalışanlarımın evime / iş yerime girmelerini engellemek istemiyorum ancak giriş / çıkışlardan haberdar olmak istiyorum. Mümkün mü?

AKM Alarm Kontrol Merkezi’ne vereceğiniz sözlü veya yazılı talimat ile çalışanlarınızın sistemi kurma / kapama işlemlerinin tamamı tarafınıza rapor olarak bildirilecektir.

Alarm Kontrol Merkezi’nden beni aradığınızda, doğru kişi olduğumu nasıl anlıyorsunuz?

Aboneliğinizin başlangıcında okuyarak imzaladığınız sözleşmede belirlediğiniz ve sonradan yazılı talimatınızla değiştirebileceğiniz, sistemde kayıtlı parolalarınız size destek veren operatörler tarafından doğrulatılır. Parolanız teyit edildiğinde görüşme yapılır.